Porsche 924 – dane techniczne, cena, opinie

Wybór odpowiedniego samochodu dla siebie może być wyzwaniem, szczególnie jeśli celujemy w nieco bardziej niestandardowe rozwiązania, niż te obecnie proponowane przez największych graczy na rynku motoryzacyjnym. Nie brakuje wielbicieli starszych aut, które są obecne na drogach już od wielu lat. Do tej szczególnej grupy bez wątpienia można zaliczyć Porsche 924. Dane techniczne tego modelu mimo upływu czasu wciąż mogą podobać się kierowcom, nie mówiąc już o niebanalnym wyglądzie. Poniżej przedstawiamy wyczerpujący opis tego modelu jako wskazówkę zakupową dla wszystkich pasjonatów marki. 

Historia Porsche 924 

Historia Porsche 924 sięga lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to niemiecka marka Porsche zaplanowała przygotowanie tańszego i bardziej dostępnego modelu sportowego, który miałby szansę skutecznie przyciągnąć młodszych klientów. Dokładnie w 1972 roku Porsche rozpoczęło rozmowy z niemieckim koncernem Volkswagen na temat stworzenia wspólnego projektu samochodu sportowego. Rezultatem tych starań był projekt o nazwie EA425. Miał on wykorzystywać silnik Volkswagena 2.0 litra, a także specjalne podwozie zaprojektowane przez Porsche. Wkrótce jednak Volkswagen zrezygnował z tego projektu, natomiast Porsche kontynuowało pracę nad samochodem jako projekt wewnętrzny o kodzie 425.

Historia Porsche 924 zyskuje swój własny bieg, kiedy to samochód został oficjalnie zaprezentowany jako nowy model marki w 1975 roku, tym samym wypełniając lukę między Porsche 914 a Porsche 911. Początkowo nie można było mówić o całkowicie ciepłym przyjęciu Porsche 924. Opinie były mieszane, szczególnie dużo kontrowersji budziło konserwatywne wzornictwo oraz obecność silnika pochodzącego prosto od Volkswagena. Porsche 924 wyszło jednak z tego zamieszania cało, jako że okazało się niemałym sukcesem rynkowym. W miarę rozwoju popularności modelu Porsche kontynuowało swoją pracę nad jego usprawnieniem i dalszą modyfikacją. 

Porsche 924 – dane techniczne 

Porsche 924 to sportowe coupe, które było produkowane przez niemiecką firmę Porsche w latach 1976-1988. Mimo że historia tego modelu jest bogata, to nadal cieszy się on ogromną popularnością na rynku motoryzacyjnym. Co należy o nim wiedzieć pod względem technicznym? Na samym początku warto przyjrzeć się silnikowi – Porsche 924 wyposażony jest w czterocylindrowy silnik benzynowy z aluminiową głowicą i pojemnością 2,0 litra. Natomiast wersja Turbo wyposażona została w turbodoładowany silnik o pojemności 2,0 litra. Jeśli chodzi o moc silnika, to początkowo była to wartość 125 KM, jednak w wersji Turbo zwiększono ją do 170 KM. Pojemność zbiornika paliwa natomiast to 70 litrów.  Czas przyspieszenia Porsche 924 w zakresie standardowym do 100 k/h wyniosło około 9,7 sekundy, natomiast w wersji Turbo – 7,7 sekundy. W tym modelu Porsche zastosowano standardową manualną skrzynię biegów z pięcioma przełożeniami. Tarczowe hamulce na przedniej i tylnej osi spełniały obowiązujące wymogi bezpieczeństwa. 

Porsche 924s – ciekawy wariant dobrze znanego modelu 

Historia Porsche 924 nie zakończyła się szybko. W 1986 roku na rynek wprowadzono model Porsche 924s, który był modyfikowaną wersją klasycznego 924. Porsche 924s był wyposażony w silnik o pojemności 2,5 litra z modelu Porsche 944, który zapewniał zdecydowanie lepsze osiągi. Samochód ten został również wyposażony w wiele innych usprawnień, takich jak modyfikacje zawieszenia i hamulców, które znacznie poprawiły ogólne przygotowanie do jazdy. 

Porsche 924 – cena i obecne możliwości 

Choć ostatecznie produkcja modelu Porsche 924 zakończyła się w 1988 roku, a jego miejsce zajął nowy model Porsche 944, to popularność kultowego samochodu pielęgnowana jest do dzisiaj. Trzymając rękę na pulsie w związku z ofertami pojawiającymi się w internecie, można jeszcze trafić na oryginalne Porsche 924. Cena tej propozycji rośnie wraz z upływem kolejnych lat, jako że staje się on modelem kultowym – nie tylko w historii firmy, ale również całej motoryzacji. 

Przeczytaj więcej informacji o samochodach:

Jeep Compass – dane techniczne, opinie, cena

Nowa skoda Fabia 2021 – dane techniczne, spalanie, opinie, awarie

administrator