Poznań Motor Show 2019 – Nowości na Międzynarodowych Targach Poznańskich

Koniec marca był niesamowicie intensywny dla wszystkich fanów motoryzacji, którzy pojawili się w Poznaniu. Właśnie tam w dniach 28-31 marca odbyły się targi Poznań Motor Show 2019, czyli największe targi motoryzacyjne w Polsce i czwarte co do wielkości w Europie.

Do stolicy wielkopolski przyjechało wiele marek, które prezentowało najnowsze modele swoich samochodów, jak i pokazywali te już znane. Warto zaznaczyć, że mimo obecności wielu producentów samochodów, zabrakło kilku naprawdę istotnych, czyli np. Forda, Opla, Volvo, Peugeota, Renault, Toyoty, Lexusa itd. Nie jest do końca wiadomo, dlaczego tak się stało. Być może marki zmieniają podejście do koncepcji swojej promocji.

 

Nowe trendy i szansa dla ekologii

Od jakiegoś czasu można zauważyć tendencję wzrostową wielu producentów do tworzenia nowoczesnych modeli samochodów wyposażonych w silniki elektryczne lub hybrydowe. Poznań Motor Show 2019 był wyjątkowy pod tym względem, a tego typu pojazdy znalazły się praktycznie na każdym stoisku. To niebywała szansa dla zatłoczonych miast, które nie mogą poradzić sobie z problemem smogu. Jeżeli z biegiem lat, pojazdy elektryczne wyprą z rynku pojazdy o silnikach spalinowych, różnica atmosferyczna na pewno będzie zauważalna.

Co więcej, Audi na przykład przedstawiło koncept przyszłości, w której samochodem ludzie będą się dzielili. Mowa jest o samochodach premium, które będą dostosowane do oczekiwań i wymagań klienta. Samodzielny samochód podjedzie w wybrane przez klienta miejsce, po drodze dostosowując zapach, ustawienie fotela itd.

W kwestii samochodów elektrycznych – na Poznańskich targach można było zobaczyć zwycięzcę nagrody Samochód Roku – Jaguar I-Pace, który zaopatrzony jest w dwa mocne silniki. Łączna moc wynosi 400KM. Jedno ładowanie może pozwolić na pokonanie niemal 500 km, natomiast do setki pojazd potrzebuje 4,5 s.

Warto również wspomnieć o jednym z ciekawszych modeli tych targów – Hyundai Nexo. Ten wodorowy samochód posiada silnik elektryczny, który energię czerpie z ogniw paliwowych, a przy tym wszystkim – oczyszcza powietrze! To niewątpliwie bardzo ciekawe podejście, które być może kiedyś zwiększy swój zasięg. Z rury Nexo wydobywa się para wodna oraz przefiltrowane powietrze. Co więcej, producent twierdzi, iż Hyundai podczas działania może pozbyć się pyłów i szkodliwych substancji z powietrza wystarczającego dla dwóch osób.

 

Spalin również nie zabrakło

Ciekawym stoiskiem na Poznań Motor Show 2019 było Lamborghini. Co prawda tylko dwa modele były dostępne do oglądania, jednak w zupełności to wystarczyło. Pierwszy z samochodów – Avantador Roadster to typowa dla marki konstrukcja – niskie zawieszenie, piekielnie dobre osiągi, drapieżny wygląd. Bardziej zaskakujący był model Ursus, który zamiast bycia niskim ‘diabłem prędkości’ – jest bardzo wydajnym SUV-em o mocy 641 KM!

 

Kiedy już mowa o samochodach typu SUV oraz cenionych markach – nie można zapominać o obecności nowego pojazdu marki Range Rover – Envoque.

Stoisko Porsche reklamowało natomiast najnowszą odsłonę swojego słynnego modelu 911. Warto zaznaczyć, że samochód prezentowano jako kabriolet, jednak występuje we wszystkich wariantach, również klasycznym coupe. Na stoisku nie mogło również zabraknąć sportowych propozycji, np. 718 Cayman GT4. Jako ciekawostkę, Porsche przygotowało zabytkowy egzemplarz modelu 935 z lat 70.

 

Szkoda, że już minęło

Poznań Motor Show 2019 to były niewątpliwie bardzo ciekawe targi, które pozwoliły zobaczyć premiery wielu fantastycznych modeli pojazdów. To ciekawe, jak świat zmierza w stronę elektryczności, kiedy jeszcze kilka lat temu elektryczne samochody były wyśmiewane. Być może za kilka lat nadejdzie rewolucja i spalinowe samochody odejdą w zapomnienie.

redakcja