Auto detailing nowego samochodu – czy warto?

Dla każdego właściciela samochodu piękny, lśniący i pachnący pojazd na długo jest punktem honoru. Większość kierowców poddaje swoje auta zwykłym zabiegom pielęgnacyjnym – myciu, woskowaniu i polerowaniu elementów nadwozia, ale te procesy prowadzone podstawowymi środkami do czyszczenia są tylko z pozoru skuteczne. Nie dają one gwarancji najlepszego zabezpieczenia wszystkich detali w dłuższej perspektywie czasowej, po pewnym okresie użytkowania każde auto traci swój idealny wygląd. Dlatego warto przyjrzeć się zastosowaniu coraz bardziej ostatnio popularnej metody utrzymania doskonałego wyglądu oraz stanu pojazdu, czyli auto detailingu.

Czym jest auto detailing oraz kiedy się go stosuje?

Pod pojęciem auto detailingu kryje się po prostu kompleksowe czyszczenie, mycie, polerowanie oraz konserwacja wszystkich elementów podwozia, nadwozia, a także detali, które w samochodzie występują. Wszystkie te procesy różnią się jednak dosyć znacznie od zwykłych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ do ich przeprowadzenia stosuje się bardzo nowoczesne środki kosmetyki samochodowej oraz inne materiały, które pozwalają na idealne zabezpieczenie wszystkich powierzchni auta.

Auto detailing można podzielić na dwie zasadnicze kategorie, które zajmują się kompleksową pielęgnacją i zabezpieczeniem wnętrza pojazdu, a także na czynności dotyczące zabiegów przy wszystkich elementach zewnętrznych, jak lakier karoserii, reflektory, szyby, części chromowane oraz felgi i kołpaki na kołach.

Każda z kategorii auto detailingu zawiera kilka etapów, do których zalicza się dokładne czyszczenie przy użyciu niezwykle skutecznych i wydajnych środków chemicznych. Następnym etapem jest zazwyczaj polerowanie ręczne lub maszynowe, w zależności od rodzaju powierzchni, która wymaga idealnego wygładzenia, aż do połysku. Procesy auto detailingu wieńczą czynności wykończeniowe, które wykonywane są przy użyciu różnego rodzaju wosków, mleczek, czy też past zabezpieczających uzyskany przy polerowaniu efekt doskonałego lśnienia.

Reasumując, auto detailing jest zbiorem wszystkich czynności czyszczenia, mycia, polerowania, woskowania i konserwacji, które są tak dokładne, szczegółowe i dogłębne, że prowadzą do uzyskania doskonałego efektu. A efektem końcowym jest przywrócenie auta do stanu fabrycznego. Jest to najważniejszy cel, jaki zakłada auto detailing.

Auto detailing nowego samochodu – czy warto?

Po prześledzeniu definicji auto detailingu oraz zasad jego prowadzenia, nasuwa się wniosek, że ten proces nakierowany jest głównie na samochody, które posiadają już dosyć spory przebieg i co najmniej kilka lat jeżdżą po drogach. Jednak nie jest to do końca prawdziwe stwierdzenie. Auto detailing jest również doskonałym zabezpieczeniem oczywistych walorów, które posiada samochód nowy, pochodzący prosto z salonu. Z pewnością, nie wszystkie etapy tego procesu są do zastosowania w nowych samochodach, ponieważ mycie, czyszczenie i polerowanie oczywiście w takich przypadkach nie mają zbyt wielkiego sensu, ale pozostałe czynności jak najbardziej tak.

Do zabezpieczenia oraz zachowania idealnego stanu nowego auta, bardzo dobrze jest zastosować środki konserwujące powłokę lakierniczą, jak profesjonalny wosk, mleczko lub specjalną pastę. Na szyby można nałożyć tak zwaną niewidzialną wycieraczkę, czyli powłokę, która zapobiega powstawaniu brzydkich zacieków, a także osadzaniu się pary wodnej. Nałożenie specjalnego preparatu na plastikowe detale pozwoli na długo zachować ich głęboki kolor oraz idealnie gładką powierzchnię. Bardzo dobrym sposobem na przedłużenie efektu nowości dla felg i kołpaków jest pokrycie ich środkiem konserwującym, który zapobiegnie wszelkim naciekom, drobnym zarysowaniom oraz innym nieestetycznym zanieczyszczeniom.

Jeśli nadal kogoś nurtuje pytanie – auto detailing nowego samochodu – czy warto? – trzeba rozważyć wszystkie możliwości jakie daje ta metoda oraz przeliczyć przyszłe koszty konserwacji i renowacji niezabezpieczonych elementów. Można śmiało przyjąć, że auto detailing nowego auta po prostu się opłaca.

redakcja