Hybryda plug-in – czy warto?

Mercedes Benz plug-in

Pojazdy z napędem hybrydowym plug-in zyskały w ostatnich latach sporą popularność. Wynika to z faktu, iż zużywają znacznie mniej paliwa, co przekłada się na ograniczenie emisji szkodliwych spalin. Ponadto hybrydy plug-in umożliwiają długa jazdę na prądzie elektrycznym i gwarantują niezwykły komfort. Ich zaletą jest także fakt, iż można poruszać się nimi po zielonych strefach. Jednak, czy inwestycja w te pojazdy na pewno się opłaca?

Hybryda plug-in – co to jest?

Auta z napędem hybrydowym plug-in to pojazdy półelektryczne, które można w łatwy sposób naładować za pomocą energii. Wyposażone są w dwa silniki – elektryczny i spalinowy, tak jak klasyczne hybrydy, jednak dodatkowo posiadają zestaw akumulatorów. Pojazdy z napędem hybrydowym plug-in można bez problemu podłączyć do zewnętrznego źródła energii i doładować właśnie za pośrednictwem dodatkowych akumulatorów.

Hybryda plug-in – dlaczego warto?

W ostatnich latach wiele osób zadaje sobie pytanie dotyczące hybrydy plug-in – “czy warto zainwestować w takie auto?”. Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Otóż samochód z napędem hybrydowym plug-in, posiadający w pełni naładowane akumulatory umożliwia jazdę z użyciem prądu nawet na dystansie 60 km. Dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić i cieszyć się dynamiczną, komfortową jazdą.

Ponadto hybrydy plug-in to pojazdy ekologiczne. W przeciwieństwie do tradycyjnie zasilanych samochodów nie emitują do atmosfery dużej ilości szkodliwych substancji. Bardzo doceniane są przez osoby przykładające dużą wagę do dbałości o środowisko naturalne. Ponadto można nimi bez problemu wjechać do miast, w których wprowadzono zakaz poruszania się samochodami z silnikami spalinowymi.

Dużą zaletą hybryd plug-in jest także fakt, iż umożliwiają jazdę zarówno na paliwie, jak i prądzie. Dzięki temu zapewniają większy zasięg niż elektryczny pojazdy o podobnej pojemności akumulatora. Warto zaznaczyć, że samochody z napędem hybrydowym plug-in są w stanie pokonać ok. 60 km na trybie bezemisyjnym, a następnie nawet 600 km przy pełnym zbiorniku paliwowym.

Kolejną ogromną zaletą hybryd plug-in jest ich tania eksploatacja. Utrzymanie takiego auta jest znacznie tańsze niż ma to miejsce w przypadku pojazdów z silnikiem spalinowym. Można naładować je w domowym gniazdku, co wiąże się z bardzo małymi wydatkami. A jeśli korzystamy z fotowoltaiki lub w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajduje się bezpłatna ładowarka, mamy szansę jeździć swoją hybrydą plug-in całkowicie za darmo!

Sporym plusem pojazdów z napędem hybrydowym plug-in jest również fakt, iż można naładować je w bardzo krótkim czasie. A to wszystko dzięki temu, że są wyposażone w nieduże akumulatory, których napełnienie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.

Hybrydy plug-in zachwycają także swoimi osiągami, niezawodnością i trwałością. Właśnie to sprawia, że spełniają oczekiwania nawet szczególnie wymagających kierowców.

Czy hybrydy plug-in mają wady?

Zastanawiasz się nad zakupem hybrydy plug-in? Czy warto jednak zainwestować w ten samochód”? Czy pojazdy z tym napędem rzeczywiście są warte swojej ceny? Otóż hybrydy plug-in mają bardzo wiele zalet, jednak tak jak wszystkie urządzenia posiadają też pewne wady.

Przede wszystkim mają skomplikowaną budowę układu napędowego, przez co ich serwisowanie bywa kosztowne i czasochłonne. Ponadto w samochodach tego typu akumulatory zwykle są umieszczane w bagażniku. W ten sposób zajmują sporą powierzchnię, co znacznie zmniejsza pakowność auta. Za wadę hybryd plug-in uznaje się również ich ceny. Są bowiem znacznie droższe niż wiele modeli o podobnych parametrach.

Hybryda plug-in – czy warto?

Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić hybrydę plug-in, weź pod uwagę wszystkie wymienione przez nas zalety i wady tych aut. Można zauważyć, że plusy zdecydowanie górują nad minusami. Jednak dla wielu osób cena pojazdów z napędem hybrydowym plug-in jest nie do przeskoczenia. Zatem, jeśli rozważasz zakup tego rodzaju samochodu, weź pod uwagę przede wszystkim stan swoich finansów, potrzeby i wymagania względem pojazdu.

Sprawdź inne wpisy o hybrydach plug-in:

Hybryda Plug In – co to jest?

Czy hybryda plug-in ładuje się podczas jazdy?

administrator