Jak poprawnie wykonać parkowanie równoległe? Co to jest i jak wygląda?

parking równoległy

Zdanie egzaminu na prawo jazdy nie czyni z nas doświadczonych kierowców. W dalszym ciągu wiele manewrów może wzbudzać w nas stres i przerażenie. Wszystko jest jednak kwestią poszerzania wiedzy teoretycznej oraz praktyki! Być może, dopiero starasz się o dokument uprawniający Cię do prowadzenia pojazdów i w dalszym ciągu obawiasz się o swoją technikę jazdy. Niezależnie od tego, czy już jesteś kierowcą czy niedługo nim zostaniesz, a nurtuje Cię pytanie jak poprawnie wykonać parkowanie równoległe, powinieneś stosować się do jednej z metod, mając na uwadze warunki towarzyszące na drodze. Każda z nich prowadzi do tego samego efektu, jednak gdy brakuje doświadczenia, warto opracować pewien skuteczny schemat.

Co to jest parkowanie równoległe?

Na początku warto mieć świadomość, że każdemu kłopot sprawia co innego. Metoda tego parkowania zyskała rozmaite legendy, które wyłącznie napędzają strach. W gruncie rzeczy jest to stosunkowo łatwa do wypracowania czynność. W wielu miejscach jesteśmy wręcz zmuszeni zaparkować w konkretny sposób. Trudność sprawić może jedynie odpowiednie określenie ilości miejsca oraz prawidłowe spoglądanie na drogę i w lusterka. Parkowanie równoległe polega na wjechaniu w lukę pomiędzy dwoma autami ustawionymi pionowo (o tym czy parkujemy tyłem czy przodem, decydować może m.in. kierunek jazdy).

Jak wygląda parkowanie równoległe?

Poniżej przedstawiamy kilka zasad, jak wykonać parkowanie równoległe tyłem:

  1. Ustaw się wystarczająco blisko sąsiednich aut (na ich wysokości). Zacznij delikatnie wycofywać, aż tył stojącego obok samochodu nie zniknie w lusterku.
  2. Sprawnie, lecz spokojnie wykonaj dwa obroty kierownicą w kierunku miejsca wjazdu (monitorując, aby nie uderzyć auta z tyłu lub pieszych).
  3. Uzyskując odpowiedni kierunek, prostuj kierownicę tak, aby ustawić się prostopadle do krawężnika (możesz sugerować się jego widocznością w lusterku).
  4. Upewnij się, że utrzymujesz odpowiedni dystans między autem z przodu oraz z tyłu (tylne lusterko będzie pomocne). Jest to znaczące zarówno dla innych kierowców, jak i pomocne dla Ciebie, gdy będziesz wyjeżdżać po parkowaniu równoległym. Ile miejsca powinieneś zostawić? Tyle, aby umożliwić wyjazd, a jednocześnie nie zajmować miejsca, na które będzie mogło wjechać inne auto.

Większość z nas praktykuje parkowanie równoległe, nie myśląc o tym, jak tego dokonać. Jest to swego rodzaju wprawa, dzięki której jesteśmy bardziej świadomi pewnych czynników oraz własnego auta. Niestety wszystkiego należy się nauczyć. Gdy zrozumiemy sens, wyczucie pojawi się samoistnie – nigdy nie traćmy jednak należytej czujności.

Parkowanie równoległe przodem:

  1. Zwalniając, skręć kierownicę w pożądanym kierunku.
  2. Wjeżdżając, ustaw się, dojeżdżając do krawędzi krawężnika (nie zajmując przy tym miejsca dla pozostałych uczestników ruchu).
  3. Ostatecznie Twoje auto powinno zachować odpowiedni dystans przed i za autem, aby umożliwić wyjazd.

Metoda parkowania przodem wydaje się być łatwiejsza, natomiast w przypadku ograniczonego miejsca bezpieczniej zdecydować się na wjazd tyłem. Wówczas mamy więcej kontroli nad otoczeniem dzięki lusterkom, tak więc możliwość kolizji jest mniejsza. Jeśli masz obawy wobec utrzymania odpowiedniego dystansu od krawężnika lub aut, ostrożnie wysiądź z pojazdu i sprawdź, czy wszystko jest w porządku. Zawsze możesz wykonać drobną korektę. Pamiętaj także, aby nie zostawiać auta w pozycji, która uniemożliwi uczestnikom ruchu poruszanie się. Najważniejsze, aby w momencie jakichkolwiek manewrów nie wykonywać gwałtownych ruchów – celem jest sprawny przebieg parkowania, jednak nerwowo realizowane czynności mogą doprowadzić do stłuczki. Jeśli będziemy wykonywać czynności przy niskiej prędkości, będziesz w stanie odpowiednio zareagować na możliwe zagrożenia, zarówno biorąc pod uwagę pozostałe samochody, jak i pieszych.

Trening czyni mistrza, dlatego próbuj. Ważne jest, abyś pamiętał o sygnalizowaniu zamiaru parkowania, bezpieczeństwie i dystansie. Nie zrażaj się do konkretnych czynności tylko dlatego, że są trudne – gwarantujemy, że z czasem opanujesz je do perfekcji.

administrator