Jak przechowywać opony, by zapewnić im jak najlepszą żywotność?

Żywotność opon jest jedną z kwestii, do których kierowcy muszą przykładać szczególną uwagę. Jednym z aspektów, które mają na nią wpływ, jest sposób ich składowania. Przechowywanie ich w kącie w garażu tak, by tylko zajmowały jak najmniej miejsca, może negatywnie odbić się na ich trwałości. Dlatego też przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy jak przechowywać opony z korzyścią dla ich żywotności!

Co zrobić, zanim zaczniemy składować opony?

Zanim zaczniesz składować opony, będziesz musiał wykonać szereg czynności, które zapewnią im bezpieczeństwo. Na samym początku warto dokładnie sprawdzić ich stan, zwracając szczególną uwagę na pęknięcia, rysy czy degradację gumy. Bardzo istotny jest również stan bieżnika. Jeżeli okaże się, że wynosi on mniej niż 3-4mm, niestety konieczna będzie wymiana opon na nowsze.

Na pewno też dobrym pomysłem będzie oczyszczenie bieżnika z użyciem małego śrubokręta oraz ogólne umycie opon za pomocą szamponu samochodowego i wody. Naturalnie po oczyszczeniu warto również opony dokładnie wysuszyć.

Powinno się także sprawdzić ciśnienie opon. Jeżeli masz zamiar przechowywać gumy na felgach, upewnij się, że będzie ono na takim samym poziomie, co w trakcie jazdy, i w razie potrzeby dopompuj opony.

Gdy już wykonasz wszystkie powyższe czynności, powinieneś umieścić oponę w hermetycznym foliowym worku. Dzięki temu uda Ci się zapobiec wysuszeniu opon spowodowanego parowaniem oleju.

Opony nie lubią wysokich temperatur

Czarny kolor opon sprawia, że bardzo łatwo się nagrzewają przy kontakcie z promieniami słonecznymi. Dlatego też szczególnie latem lepiej unikać przechowywania ich na zewnątrz lub nawet w garażu. Najlepszym miejscem jest dla nich odpowiednio chłodna i sucha piwnica.

Z tego samego powodu należy pamiętać, by opony przechowywać jak najdalej od otwartego ognia, rur centralnego ogrzewania czy transformatorów i spawarek. Nie powinno się ich również składować ich w pobliżu silników elektrycznych, które emitują szkodliwy dla gumy ozon.

Trzymaj opony z dala od chemii

Warto też dokładnie przejrzeć miejsce, w którym będziemy składować opony, by upewnić się, że nie ma w nim szkodliwych związków chemicznych w rodzaju smarów, benzyny czy olejów. Jeżeli jednak znajdą się z nimi w jednym pomieszczeniu, warto przynajmniej upewnić się, że nie pozostają z nimi w bezpośrednim kontakcie.

Jak przechowywać opony z felgami?

Przechowywanie opon z felgami jest stosunkowo nieskomplikowane. Możesz je zawiesić na hakach lub ustawić na ziemi pionowo, a jeżeli brakuje miejsca – ustawić na stercie. Musisz jednak pamiętać, że opona znajdująca się na samym dole może po jakimś czasie się odkształcić, dlatego warto raz na miesiąc ustawić ją na samej górze sterty.

Jak przechowywać opony bez felg?

Jeżeli interesuje Cię przechowywanie opon bez felg, najlepiej jest ustawiać je pionowo obok siebie i raz na miesiąc obracać o dziewięćdziesiąt stopni. Dzięki temu unikniemy ryzyka odkształceń. Może ono z kolei wystąpić, jeżeli zdecydujemy się opony zawiesić lub ułożyć na stercie. Czasem jednak naprawdę brakuje miejsca, dlatego ułożenie opon na starcie okazuje się jedynym dostępnym rozwiązaniem. Jeżeli zatem już się na nie zdecydujemy, postarajmy się przynajmniej, by wysokość sterty nie przekraczała metra (w przypadku aut osobowych) lub półtorej metra (w przypadku dostawczych).

Zawsze stosuj się do zaleceń producenta

Ogólna zasada, do której warto stosować się w każdym przypadku, mówi że zawsze należy dokładnie sprawdzić oznaczenia producenta. Każdy model opon może wymagać nieco innych warunków przechowywania, dlatego sprawdzając oznaczenia, możemy oszczędzić sobie wielu kłopotów z trwałością opon.

nprofit