Koszt sprowadzenia auta z Niemiec – ile wynoszą opłaty?

Pomimo że polski rynek z każdym rokiem jest coraz bogatszy w używane samochody w dobrym stanie, wiele osób nadal decyduje się na zakup pojazdu z Niemiec. W wielu przypadkach ma to swoje pozytywne oraz negatywne strony. Jeśli zatem mamy zamiar wydać trochę pieniędzy i kupić samochód sprowadzany, nasza decyzja powinna być możliwie najlepiej przemyślana i odpowiedzialna, a jej koszty skrupulatnie obliczone.

Koszty sprowadzenia pojazdu z Niemiec

Podejmując decyzję o zakupie, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki jest koszt sprowadzenia auta z Niemiec. Pierwszą kwestią są wydatki związane z podróżą w obie strony. W tym przypadku macie Państwo dwa wyjścia. Jednym z nich jest samodzielna podróż i zakup na własną rękę, co biorąc pod uwagę barierę językową oraz utrudnienia językowe, może nie być dobrym pomysłem.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy naszych specjalistów, którzy dokonają oszacowania dojazdu do miejsca docelowego. Tutaj do wyboru będzie możliwość skorzystania z lawety (koszt to średnio 1,5 zł/km lub 250 zł/dzień) lub powrót zakupionym samochodem. Do całkowitego wydatku związanego z podróżą do Niemiec należy, również wliczyć koszt płatnych przejazdów przez autostrady i ewentualnego noclegu.

Niemniej jednak, przy wyborze pierwszego rozwiązania załatwienie wszystkich formalności zajmuje jeden dzień. W trakcie zakupu auta od osoby fizycznej w Niemczech wymagane jest podpisanie umowy kupna – sprzedaży albo faktury VAT, jeśli pojazd sprzedaje firma. Istotne jest również skompletowanie wszystkich dokumentów, tj. dowodu rejestracyjnego (Fahrzeugschein), kart pojazdu (o ile została wydana), dowodu własności (Fahrzeubrief), aktualnego przeglądu stanu technicznego (Hauptuntersuchung), książki serwisowej, wydruku analizy składu spalin (Abgasuntersuchung), a także, gdy pojazd był wcześniej sprowadzany, potwierdzenie jego zakupu za granicą i uiszczenia wszystkich opłat celnych i podatków.

Jeśli zamierzacie Państwo eksportować pojazd na własnych kołach, należy złożyć zgłoszenie celne na granicy. W sytuacji, gdy auto jest warte mniej niż 1 000 euro i waży nie więcej niż 1 000 kg, tę deklarację można przekazać ustnie. W przeciwnym razie należy ją złożyć w drodze elektronicznej procedury wywozu ATLAS.

Koszty związane z formalnościami w Niemczech

Do kosztów sprowadzenia auta z Niemiec należy również doliczyć usługę tłumaczenia dokumentów przez tłumacza przysięgłego na język polski, co wynosi około 200 zł. Najczęściej umowa kupna – sprzedaży przygotowana jest w języku niemieckim, więc warto przetłumaczyć ją, będąc tam na miejscu. Pozwoli to na rozwianie wątpliwości co do zapisów, które są dla Państwa nieoczywiste bądź niejasne. Ponadto, należy uzyskać tablice rejestracyjne eksportu (Ausfuhrkennzeichen) dla pojazdu. Można je otrzymać w lokalnym biurze rejestracji pojazdów (niemiecki Wydział Komunikacji) po uiszczeniu opłaty wynoszącej minimum 75 euro. Upoważnia to do legalnego poruszania się po drogach zakupionym pojazdem przez 5 dni. Nie należy także zapomnieć o bardzo istotnej kwestii, jaką jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC (Haftpflicht).

Koszty związane z formalnościami w Polsce

Po przyjeździe do kraju należy dopełnić kolejnych formalności i uwzględnić wymagane opłaty za auto z Niemiec. W trakcie 14 dni należy udać się do Urzędu Celnego i złożyć dokument AKC-U, czyli deklarację uproszczonego nabycia wewnątrzwspólnotowego. Wysokość akcyzy za auto z Niemiec uzależniona jest od pojemności silnika i dla samochodu z silnikiem do 2000 cm sześciennych wynosi 3,1% wartości pojazdu, a powyżej 2000 cm sześciennych 18,6%. Wyliczoną przez Urząd kwotę należy uiścić w ciągu 30 dni. Następnie, jesteście Państwo zobowiązani do wykonania przeglądu technicznego (98 zł) oraz opłacenia formalności w Urzędzie Skarbowym (zaświadczenie o zwolnieniu z podatku VAT – 160 zł) i Wydziale Komunikacji.

W tym ostatnim należy dokonać następujących opłat:

  • 80 zł za wyrobienie tablic rejestracyjnych. W przypadku indywidualnych tablic koszt jest zdecydowanie wyższy i wynosi 1000 zł,
  • 54 zł za wyrobienie dowodu rejestracyjnego. Przewidywany czas oczekiwania na wydanie twardego dowodu rejestracyjnego wynosi około 30 dni, a do tej pory będziecie się Państwo poruszać z tzw. dowodem tymczasowym,
  • 13,50 zł za pozwolenie czasowe (wydawane na wniosek właściciela),
  • 12,50 zł za naklejkę legalizacyjną,
  • 18,50 zł za naklejkę kontrolną na szybę, 
  • 75,00 zł za kartę pojazdu,
  • 2,00 zł za tzw. opłatę ewidencyjną.

Co więcej, należy pamiętać o opłaceniu obowiązkowego ubezpieczenia OC.

administrator