SUV czy kombi – co wybrać?

SUV w terenie

Chcąc dokonać dobrego wyboru auta, warto przeanalizować kilka kwestii. Kluczowym pytaniem, które najczęściej sobie stawiamy w takiej sytuacji, jest “SUV czy kombi?”. Oba typy nadwozia mają zarówno zalety, jak i wady, a decyzja będzie zawsze uzależniona od potrzeb użytkownika. W jakiej sytuacji sprawdzi się SUV, a w jakiej kombi?

SUV vs kombi – czym cechują się te typy nadwozia?

Zanim przejdziemy do rozstrzygnięcia, co lepsze – SUV czy kombi – krótko scharakteryzujemy oba typy nadwozia. Pierwsze z wymienionych to samochody, które od kilku lat cieszą się niezwykłą popularnością. Łączą w sobie elementy auta sportowego i użytkowego, co w znakomitej większości przypadków niesie za sobą wiele korzyści. Takie samochody posiadają napęd na 4 koła, dzięki czemu doskonale sobie radzą z jazdą w trudnym terenie. W 2020 roku SUV-y w Polsce stanowiły aż 41% zarejestrowanych aut. Do chętnie wybieranych pojazdów tego typu należą między innymi Volkswagen Tiguan, Kia Sportage czy Dacia Duster.

Dla porównania w przypadku kombi ich procentowy udział wynosi o ponad połowę mniej, bo tylko 15% zarejestrowanych samochodów w 2020 roku. Nie oznacza to jednak, że takie nadwozie nie ma wiele do zaoferowania – wręcz przeciwnie. Wyróżnia się przede wszystkim dużą przestrzenią, zwłaszcza w przypadku tylnych miejsc, jak również sporym bagażnikiem. Dlatego auta o tym typie nadwozia są uważane za rodzinne. Na polskich drogach najczęściej spotkamy takie modele kombi, jak Skoda Fabia i Octavia czy Volkswagen Passat.

Dlaczego i kiedy warto zdecydować się na SUV-a? Czy kombi sprawdzi się lepiej?

Wybór SUV-a dla wielu osób wiąże się z większym poczuciem komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy. Plasuje się on na wysokim poziomie za sprawą napędu na 4 koła oraz szerokich opon, które są gwarantem doskonałej przyczepności nawet w trudnych warunkach. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że auta te są wysokie. Dzięki temu kierowca zyskuje lepszą widoczność, a ponadto łatwiej przychodzi mu wykonywanie licznych manewrów. Wysoka pozycja jest także bardzo korzystna dla osób zmagających się z bólami kręgosłupa lub stawów, ponieważ w mniejszym stopniu je obciąża. Co więcej, ryzyko powstania zniszczeń lub zarysowań na niższych partiach karoserii jest przy tym dużo mniejsze. SUV-y są skonstruowane tak, że wysokie zawieszenie nie utrudnia wsiadania i wysiadania.

W kwestii SUV-ów nie brakuje oczywiście wad. W wielu przypadkach musimy liczyć się z tym, że napotkamy problemy podczas parkowania ze względu na szeroki rozstaw kół oraz ogólnie dość spore gabaryty pojazdu. Auta te są drogie same w sobie, a ponadto serwisowanie również wiąże się ze znacznymi kosztami. Co więcej, z powodu specyficznej konstrukcji SUV-y zużywają około 2 litrów oleju więcej niż kombi na 100-kilometrowej trasie.

W czym kombi wygrywa z SUV-em? SUV vs kombi

Zastanawianie się nad tym, co lepsze – SUV czy kombi, musi uwzględniać zalety i wady obu rozwiązań. Choć w ostatnich latach to pierwsze z wymienionych pojazdów cieszą się zdecydowanie większą popularnością, drugie w wielu przypadkach mogą się okazać korzystniejsze dla użytkownika. Zanim na rynku pojawiły się SUV-y to właśnie kombi wiodły prym, jeśli chodzi o auta typowo rodzinne. Taki stan rzeczy zawdzięczały – i nadal zawdzięczają – przestronności zarówno w części pasażerskiej, jak i bagażowej. Jest to więc najbardziej praktyczna opcja dla rodzin z dziećmi. Jakikolwiek wyjazd wiąże się z koniecznością zabrania wielu rzeczy, takich jak wózek czy zapas ubranek i zabawek. Kombi to także idealne rozwiązanie dla osób, które po prostu lubują się w podróżach, dlatego szukają wygodnego pojazdu.

Kombi może się pochwalić znacznie bardziej opływowym kształtem niż SUV. Wygrywając pod względem aerodynamiki, zwycięża również w kwestii ekonomicznej eksploatacji paliwa, pozwalając na oszczędność.

Co lepsze – SUV czy kombi?

Oczywiście, na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sam. O wyborze powinny zdecydować przede wszystkim potrzeby użytkownika, ale również gust. Samochód jest dużą inwestycją, więc warto, aby się podobał. Powinien być też sprawny oraz wolny od wszelkich usterek. aby mieć pewność, że wybrany pojazd spełnia dwa ostatnie wymogi, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty sprawdzania stanu samochodów.

Sprawdź inne wpisy o SUVach:

Samochody typu SUV – wady i zalety

administrator