PODSUMOWANIE: SAMOCHODY UŻYWANE W STYCZNIU 2015

 

Tysiące ogłoszeń przewijają się co roku przez nasze ręce. Ubiegły rok otrzymał już jednak swoje podsumowanie i czas zacząć z nową energią realizować raporty dla kolejnych egzemplarzy używanych. Czy styczeń czymś nas zaskoczył w stosunku do wcześniejszych ekspertyz? Czy nadal nasza pomoc okazuje się potrzebna, a sprzedający tak chętnie mijają się z prawdą? Czy samochody używane, które sprawdziliśmy pokazują, że nowy rok to zmiana na lepsze pod względem bezpieczeństwa transakcji na rynku wtórnym (a potem podczas podróży)? Tuszowanie usterek, nieuczciwość auto-komisów, ukryte wady – czy coś się w ogóle zmieniło na lepsze? Oto nasze wnioski po podliczeniu statystyk styczniowych.

Ogólne statystyki

Niezgodność stanu faktycznego z treścią ogłoszenia oraz koloryzowanie nadal jest popularnym zjawiskiem. Gdyby ująć to w skali procentowej to niemal 43% naszych zleceń zostało objętych raportem niepolecającym zakupu. Średnio więc co drugie auto (57% diagnoz wykonanych przez naszych rzeczoznawców) było sprawne i warte zakupu. Jeśli rozszerzyć skalę to można przyjąć, że w połowie przypadków klient jechał by na darmo lub kupił egzemplarz, który kosztował by go wiele nerwów i pieniędzy oraz bezpieczeństwo podczas podróży. Są też plusy, a dotyczą one wiarygodności przebiegu, pod którym podpisaliśmy się jako gwarant w aż 81,48% ekspertyz. Poza tym należało by wymienić takie wnioski jak:
– najpopularniejszym rocznikiem w ubiegłym miesiącu był 2011 rok (zwykle były to starsze egzemplarze),
– średni przebieg sprawdzanych przez nas samochodów wynosiła od 100 000 do 150 000 kilometrów,
– roczniki 2007/2008 miały średnio na liczniku 200 000 km.

Bardziej szczegółowo o waszych wyborach

Tradycyjnie już pora przejść do bardziej szczegółowych statystyk, które dość wyraźnie pokazują trendy polskiego rynku samochodów używanych. Klienci szukają przecież aut niezawodnych i dobrze wykonanych, dlatego często poszukują konkretnych marek, modeli, a nawet wersji silnikowych. W styczniu 2015 roku możemy na tej podstawie stwierdzić, że:
– dawni faworyci (Ford, Volkswagen i Mazda) musiały ustąpić miejsca innym koncernom samochodowym,
– pierwsza trójka ubiegłego miesiąca to kolejno Citroen (12,35% wszystkich sprawdzanych przez nas samochodów z rynku wtórnego), Opel i BMW,
– najpopularniejsze modele to dla Polaka Citroen C4 Grand Picasso (6,17%), Renault Megane, Mazda 3.

Niewielkie zmiany w upodobaniach

Jakie udogodnienia i rozwiązania cieszyły się w ubiegłym miesiącu największą popularnością? Za czym rozglądali się Polacy, by zapewnić sobie radość i komfort z jazdy? Już spieszymy z odpowiedzią, a mieści się ona w następujących (i dość mało zaskakujących) decyzjach:
– wyboru manualnej skrzyni biegów dokonało aż 72,84 naszych klientów (nadal nie mamy zaufania do automatów),
– napęd na przednią oś dotyczył ok. 76,54% pojazdów poddanych naszej ekspertyzie (na drugim miejscu napęd na cztery koła),
– najwięcej klientów, którzy zlecili nam diagnostykę przedzakupową, pochodziło z województwa mazowieckiego,
– największa ilość samochodów do sprawdzenia pochodziła natomiast z Wielkopolski i Małopolski,
– najpopularniejsze nadwozie stycznia 2015 roku to kombi, zaraz za nim mamy sedany, a na trzecim miejscu, z wynikiem 14,81% uplasowały się hatchbacki.

 

redakcja