Co to jest ISOFIX i jak sprawdzić, czy samochód go ma?

dziecko w foteliku samochodowym

Czym jest ISOFIX? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy właściciel samochodu, który spodziewa się dziecka. Z tym terminem można spotkać się również, zapoznając się z fabrycznym wyposażeniem nowego samochodu. Warto więc bliżej przyjrzeć się temu, czym jest ISOFIX, ponieważ odgrywa on bardzo dużą rolę podczas zabezpieczenia dziecka podczas podróży.

Czym jest więc ten system i dlaczego korzystają z niego przede wszystkim rodzice? Jak sprawdzić, czy samochód ma ISOFIX?

ISOFIX — co to jest?

Wiele osób może zadawać sobie pytanie, co to jest ISOFIX, ponieważ niekiedy można zauważyć ten zwrot w różnych materiałach dotyczących aut. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto wcześniej rozszyfrować sam termin.

ISOFIX to skrót od ISO Fixture. Pierwsze trzy litery nawiązują do International Organisation for Standardisation. Jest to nic innego, jak Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Z kolei Fixture oznacza wyposażenie pojazdu.

ISOFIX stanowi system mocowania dziecięcego fotelika, który obowiązuje na całym świecie. Technologia ta została opracowana już w 1997 roku przez koncern Volkswagen we współpracy z producentem fotelików Britax-Romer. Natomiast od 2005 roku ISOFIX stał się międzynarodowym standardem.

ISOFIX — jak wygląda?

Kiedy wiadomo już, czym jest ISOFIX, warto przyjrzeć się, jakie elementy budują ten system. Na całość składają się 3 lub 4 komponenty. Pierwszy z nich stanowi metalowy stelaż, który na stałe jest przymocowany do podwozia samochodu. Właśnie z tego powodu system ISOFIX cieszy się międzynarodowym uznaniem. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa bowiem bezpieczeństwo dziecka podczas podróży. Dwa uchwyty przymocowane bezpośrednio do konstrukcji pojazdu sprawiają, że podczas ewentualnego wypadku podwozie przyjmuje całą siłę uderzenia na siebie. Dzięki temu przymocowany fotelik nawet nie drgnie.

Kolejny komponent, z jakiego składa się cały system, to podstawka pod fotelik. Co ważne, ta również jest sygnowana logiem standardu ISOFIX. Za co odpowiada ten element? Łączy on siedzisko fotelika dla dzieci ze wspomnianym już wyżej metalowym stelażem. Sam montaż tego elementu jest niezwykle prosty. Ponadto kierowca może w dowolnej chwili włożyć lub wyjąć fotelik w zależności od potrzeby.

Do podstawy dołączone są również noga stabilizująca lub górny pas bezpieczeństwa, których zadanie polega na stabilizacji całości oraz amortyzacji w razie ewentualnego wypadku. Dzięki temu zmotoryzowani rodzice mogą mieć pewność, że ich dziecko będzie chronione przed obrażeniami w najlepszy możliwy sposób.

Dzięki wykorzystaniu tych dwóch elementów, czyli stelaża oraz podstawy siedziska, można mieć pewność, że w razie gwałtowniejszego szarpnięcia fotelik nie przesunie się do przodu lub nie obróci. To z kolei znacznie wpływa na poprawę bezpieczeństwa dziecięcego kręgosłupa.

W bardzo podobny sposób działa również noga stabilizująca ISOFIX. W razie gwałtownego ruchu zatrzyma fotelik w miejscu i sprawi, że ten nie przesunie się do przodu. To właśnie te trzy elementy sprawiają, że dziecko jest idealnie chronione przed wszelkimi obrażeniami.

Jak sprawdzić, czy samochód ma ISOFIX?

Mimo, że ISOFIX jest obecnie międzynarodowym standardem, nie każdy samochód posiada ten system. Ten element zabezpieczający można znaleźć w każdym pojeździe, który został wyprodukowany po 2011 roku (2006 w przypadku aut wyprodukowanych w UE). Jeżeli pojazd został wyprodukowany wcześniej, może nie zapewniać dostępu do systemu ISOFIX. Stelaż można jednak w każdej chwili zamontować w dowolnym serwisie samochodowym.

Jak więc poznać, czy samochód posiada ten system? W pierwszej kolejności kierowca powinien poszukać na tylnych kanapach samochodu charakterystycznego logo dziecka w foteliku. Zwykle znajduje się ono w dolnej części oparcia, na łączeniu z siedziskiem.

Jeżeli taki znaczek nie występuje, należy szukać w tym miejscu metalowych uchwytów. Jeżeli i tych nie widać, trzeba wsunąć rękę pomiędzy oparcie a siedzisko. W sytuacji, gdy kierowca wyczuje charakterystyczne, metalowe zaczepy, ISOFIX został zamontowany w samochodzie.

Sprawdź inne tematy związane z bezpieczną jazdą

Dziecko w samochodzie – fotelik samochodowy i zasady przewożenia najmłodszych

Smart Kid Belt – jak działa i czy jest bezpieczny?

Kradzież samochodu – jak się przed nią zabezpieczyć?

Rodzaje poduszek powietrznych oraz szczegóły ich działania – kompendium wiedzy

administrator