Volvo XC60 – awarie i problemy, dane techniczne, spalanie, opinie

Volvo to szwedzka marka samochodów, która prężnie działa na rynku od ponad 90 lat. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród konsumentów ceniących sobie bezpieczeństwo, komfortową jazdę i nowoczesny design. Jednym z najpopularniejszych modeli tej marki jest SUV Volvo XC60. Opinie na temat tej produkcji można skategoryzować na co najmniej kilka sposobów, ponieważ specyfikacja tego modelu będzie różniła się w zależności od generacji. Rozważając zakup tego samochodu, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów i parametrów technicznych, które pozwolą zweryfikować opłacalność zakupu. Volvo XC60 zaprezentowano po raz pierwszy w 2008 roku. Od 2017 roku marka rozpoczęła produkcję drugiej generacji tego modeli.


Volvo XC60 – dane techniczne


Pierwsza generacja Volvo XC60 okazała się być ogromnym sukcesem marki. Miłośnicy motoryzacji długo wyczekiwali, aż unowocześniona wersja modelu zostanie oficjalnie przedstawiona na targach motoryzacyjnych w Genewie. Stało się to w 2017 roku, a niedługo po tym SUV zagościł w salonach Volvo na całym świecie. XC60 jest kompaktowym, ale jednocześnie masywnym autem. Pierwsza generacja miała ok. 4630 mm długości i niecałe 1900 mm szerokości bez lusterek. Przestrzeń przy złożonych fotelach wynosi niecałe 500 litrów. W 2013 roku model przeszedł facelifting, gdzie grill oraz centralny wlot powietrza zostały delikatnie rozciągnięte.

Volvo XC60 – spalanie


Jeśli chodzi o gamę silników w Volvo XC60, to mamy do wyboru kilka możliwości. Najpopularniejszymi z nich są: dwulitrowy T5 AWD, dwulitrowy T6 AWD oraz hybryda plug-in T8 Twin Engine. W wersji diesel mamy do dyspozycji przede wszystkim silniki D4 i D5. Poziom spalania zależny jest zarówno od wersji pojazdu, jak i od pojemności silnika. Według analiz i obliczeń testowych przedział spalania oscyluje w granicach od 4.5 do 11.9 litrów w mieszanym cyklu podczas 100-kilometrowej jazdy. Ten parametr należy jednak sprawdzić indywidualnie – biorąc pod uwagę rodzaj silnika, a także rok produkcji modeli. Jeśli decydujemy się na zakup auta prosto z salonu, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z dilerem.

Volvo XC60 – awarie i problemy


Nie ulega wątpliwości, że samochody marki Volvo utożsamiane są jako bezpieczne, solidnie wykonane i niemal bezawaryjne. Mimo szeregu zalet, jakie posiada ten model, użytkownicy XC60 wskazują kilka, powtarzających się problemów i awarii. W przypadku tego modelu najczęściej występującymi niedogodnościami są: przeciekający dach w okolicach anteny nawigacyjnej oraz niska trwałość siłowników bagażnika. Wiele osób dostrzega również problem w uszczelkach przy tylnych drzwiach. Według obserwacji i prywatnych doświadczeń kierowców Volvo XC60, awarie związane z przedostającym się do wnętrza brudem i wilgocią to niegodności warunkują szybszą korozję.


Volvo XC60 – opinie


Volvo XC60 nie należy do aut szczególnie awaryjnych, dlatego jest doskonałą opcją dla osób, które cenią sobie solidne wykonawstwo w produkcjach pojazdów samochodowych. Przestronne wnętrze świetnie sprawdzi się w przypadku większych rodzin, którym zależy na pełni bezpieczeństwa podczas jazdy. Szwedzka marka zadbała o obecność sprawdzonych udogodnień systemowych, tj.: oceniająca poziom czujności kierowcy funkcja Driver Alert, czy chroniący przed wypadkami system City Safety. Decydując się na zakup XC60 warto dogłębnie zapoznać się ze specyfikacją danej wersji i opiniami osób, które miały okazję testować konkretny model w praktyce.Przeczytaj więcej wpisów o Volvo:

Volvo C30

Volvo XC40

Volvo S60

Volvo V70administrator